OKI-Logo ORTHODOXIA 2006

 

Hierarchs who are consecrated
to serve the people of God

      election or
consecration
Albania Demetrios Ntikbasanis M Argyrokastro 16.11.2006
Andon Merdani B Kruje 21.11.2006
Nikolla Hyka B Apollonias 19.11.2006
Alexandria Gabriel Raftopulos B Mareotis
epitropos Alexandria
04.11.2006
Spiridon Meliotis B Kanope 05.11.2006
Nikodemos Priangelos B Nitria, epitropos Cairo 12.11.2006
Meletios Gregoriadis B Kolvezi Congo 25.11.2006
Gennadios Stantsos B Niloupolis
archigrammateus
26.11.2006
Theodoros Dimitrou B Mozambique 27.11.2006
Armenia Ashot Garoun Mnatsakanian Primate Egypt 15.01.2006
Armash Hagop Nalbandian Primate Damascus 15.01.2006
Anushavan Tanielian Ecumenical officer 04.06.2006
Papken Charian B Djulfa 04.06.2006
Nshan Topuzian B Tabriz 04.06.2006
Khoren Doghramajian B Athens 01.08.2006
Ararat Hagop Kaltakjian Dean of the Mother See 19.11.2006
Anushavan Anrdanik Jamkochyan Dean Theological Faculty 19.11.2006
Markos Hovhannisyan B Gegharkunik 19.11.2006
Czech Tihon B vikar Prešov 08.04.2006
Ethiopia Marikos Tafara B California 09.07.2006
Fanuel Melaku Getaneh B Washington 09.07.2006
Dimetros Ghebre Mikael B Emirates 09.07.2006
Yacob Gabriel B South Africa 09.07.2006
Intons Ghebre Selassie B North Europa 09.07.2006
Georgia Spiridon Abulidze B Skhalta 24.12.2006
Eprem Gamrekelidze B Bolnisi 31.12.2006
Hellas Paulos Ioannou M Sisanion 04.03.2006
Jeremias Phountas M Gortyna 14.10.2006
Dionysios Mantalos M Korinthos 15.10.2006
 Konstantinopolis  Ambrosios Zographos B Zela, ass. Korea 05.03.2006
Damaskinos Papagiannakis M Kydonia 07.11.2006
Demetrios Kantzavelos B Mokissos
vicar Chicago
09.12.2006
Makedonia Ilarion Serafimovskij M Bregalnica 02.06.2006
Moskva Meletij Jegorenko B Hotyn, vikar Cernovtsy 30.06.2006
Roman Gavrilov B Serpuchov, vikar Moskva 10.08.2006
Aleksij Groha B Belgorod, vikar Odessa 19.08.2006
Aleksandr Matrenin B Daugavpils, vikar Riga 19.08.2006
Feofilakt Kurjanov B Magnitogorsk, vikar Čeljabinsk 24.09.2006
Markell Vetrov B Peterhof, vikar Sankt-Peterburg 27.09.2006
Elisei Ganaba B Bogorodsk
administrator Surož
09.10.2006
Marcel Mihzes B Belti 09.10.2006
Antonij Pakanić B Borispol 26.11.2006
România Paisie Gheorghe B Lugoj, vicar Timişoara 09.02.2006
Ioan Casian Tunaru B Vicina, vicar USA 02.03.2006
Serbia Irinej Dobrijević B Australia 27.05.2006
Antonije Pantelić B Moravica 27.05.2006
Syria Severios Hazail Soumi B Belgium+France 12.02.2006
Aphrem Mathews B Angmali 03.07.2006
Koorilos Geevarghese B Niranam 03.07.2006
Osthatheos Pathros B New Delhi 03.07.2006
Theodosius Mathews B Kollam 03.07.2006
Eusebius Kuriakose B Thrissur 03.07.2006
Chrisostomos Markose B Assistant Evangelical 14.07.2006
Gregorios Malke Ürek M Adiyama 10.12.2006
Athanasius Touma Dakkama B England 03.12.2006
Ukraina
Kiev
Mihail Igor Petrovič B Poltava + Kremenčug 01.01.2006
Nestor Andrij Pysyk B Ternopil + Bučač 05.03.2006
Fedir Valentin Bubniuk B Poltava + Kremenčug 12.11.2006
Matfei Volodimir Ševčuk B Drohobič + Sambir 17.12.2006